Boat Show Concludes
The 44th Annual Antique and Classic Boat Show is officially over for this year but the Boat Show Committee is already planning for the 45th next year. Stay tuned…
Boat Show Winners
PRESERVED ROWING CRAFT
Janice Miller 13’ Thompson Rowboat “Princess”
PRESERVED SAILING CRAFT
Brian Owens, Randy Green, Dave Birchenough, Christian Chuassieu 1969 30’ Chris Craft Shields “Eleanor”
PRESERVED CANOE
Mark Giovannetti 1940 16’ Peterborough Canoe
RESTORED ROWING CRAFT
Mark Giovannitti 1920s 12’ Cayuga Lake Trout Boat
PRESERVED LAUNCH
Steve Shehadi 1919 17’ North Bay Boat Co. Steam Launch “Double Ender”
PRESERVED OUTBOARD BOAT & MOTOR
Katelyn Marsden 1958 15’ Century Roan “K’s Happy Days”
RESTORED OUTBOARD BOAT & MOTOR
Jim and Donna Glogowski 1957 14’ Owner Custom Runabout
RESTORED ANTIQUE RUNABOUT
John Teixeira 1936 18’ Chris-Craft Split Cockpit “Paradox”
PRESERVED CLASSIC RUNABOUT
Harry and Kim Gedicke 1958 Chris-Craft “Summer Breeze”
RESTORED CLASSIC RUNABOUT
Paul Garrett 1947 Chris-Craft Deluxe “Jenny”
PRESERVED CLASSIC UTILITY
Ray and Ann McDowell 1963 Century Sabre “Heaven on a Sunday”
RESTORED CLASSIC UTILITY
David Fruend 1970 18’ Lyman “Tradition II”
RESTORED LATE CLASSIC (1979-1997)
Jim Dean and Lisa Marshall 1981 15’ Glastron “Swif-Chik”
ACBS BEST NON-WOOD
Brian Owens, Randy Green, Dave Birchenough, Christian Chuassieu 1969 30’ Chris Craft Shields “Eleanor”
ACBS MOST ORIGINAL
Ray and Ann McDowell 1963 Century Sabre “Heaven on a Sunday”
NON-POWERED CONTEMPORARY 1998-2022
Trevor Hoselton 2019 16’ Trevor Hoselton “Zeus”
POWERED CONTEMPORARY 1998-2022
Bob and Ann Fletcher 2022 28’ Garwood “Perfect Pitch”
CRAFTMANSHIP BY OWNER
Robert Emens 1960 16’ Buehler Turbocraft
OUTBOARD MOTOR
Steve Shehadi British Anzani
CANADIAN BUILT BOAT
Wes and Gail VanDine 1950 18’ Gravette Dispro “Bounty”
FINGER LAKES BUILT BOAT
Gabrielle Shehadi 1957 14’ Penn Yan Captivator “Golden Eyes”
MARQUE AWARDS
CENTURY
Eric and Erna Newman 1962 17’ Century Resorter “End of the Line”
CHRIS-CRAFT
David McEwen 1964 17’ Chris-Craft Cobra “My Bette”
LYMAN
Richard Whalen 1964 16’ Lyman Lark IV “Almost”
BEST IN SHOW -
PRESERVED….David McEwen 1964 17’ Chris-Craft Cobra “My Bette”
RESTORED….Wes and Gail VanDine 1950 18’ Gravette Dispro “Bounty”
PETER WILES AWARD
Roger McCoy 1946 Century “Lulu”
MARSDEN FAMILY AWARD
Sarah Wiles
MILLER FAMILY AWARD
Tom Beardsley
NEWTON WHITE AWARD
Jim Moore
PEOPLES CHOICE AWARD
Katelyn Marsden 1958 15’ Century Roan “K’s Happy Days”